Volvo FH Gl. XL lowliner semitrailer "Brian Yeardley" (GB)
Product number:
305259
Listprice:
34,50 €
The transport company Brian Yeardley is based in Featherstone north of Shefield, England. Currently also new Volvo rigid tractors are operated which Herpa utilized for a lowliner semitrailer.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Brian Yeardley Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.8 g |
| Release Date | September/October 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The transport company Brian Yeardley is based in Featherstone north of Shefield, England. Currently also new Volvo rigid tractors are operated which Herpa utilized for a lowliner semitrailer.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Brian Yeardley Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.8 g |
| Release Date | September/October 2015 |