Volvo FH Gl. XL Lowliner “Moss Logistics”
Product number:
311854
Listprice:
39,95 €
The international company Moss Logistics is based in the Czech Republic and uses these trucks throughout Europe. The Volvo FH Globetrotter XL with curtain tarpaulin is manufactured as a lowliner.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Moss Logistics |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95.3 g |
| Release Date | July/August 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The international company Moss Logistics is based in the Czech Republic and uses these trucks throughout Europe. The Volvo FH Globetrotter XL with curtain tarpaulin is manufactured as a lowliner.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Moss Logistics |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95.3 g |
| Release Date | July/August 2020 |