Volvo FH Gl. XL low boy semitrailer with condult adapter and tower "Schwandner"
Product number:
305457
Listprice:
59,00 €
Schwandner Logistik from Pfreimd, near Weiden in Upper Palatinate, operates over 150 flatbed semitrailers Europe-wide. New in the fleet is this new Volvo FH 16 heavy-duty truck transporting a tower part for a wind energy plant with suitable pipe adapters.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schwandner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 120 x 75 mm |
| Weight | 281.5 g |
| Release Date | January/February 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Schwandner Logistik from Pfreimd, near Weiden in Upper Palatinate, operates over 150 flatbed semitrailers Europe-wide. New in the fleet is this new Volvo FH 16 heavy-duty truck transporting a tower part for a wind energy plant with suitable pipe adapters.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schwandner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 120 x 75 mm |
| Weight | 281.5 g |
| Release Date | January/February 2016 |