Volvo FH Gl. XL fuel tank semitrailer "Ingo Dinges"
Product number:
310543
Listprice:
44,95 €
This Volvo FH Globetrotter XL is a new addition to Ingo Dinges's fleet, coming in an appealing Swedish design without airbrush finish. Herpa will realize the model with a silver painted fuel tank trailer.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ingo Dinges |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue-painted |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.5 g |
| Release Date | July/August 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This Volvo FH Globetrotter XL is a new addition to Ingo Dinges's fleet, coming in an appealing Swedish design without airbrush finish. Herpa will realize the model with a silver painted fuel tank trailer.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ingo Dinges |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue-painted |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.5 g |
| Release Date | July/August 2019 |