Volvo FH Gl. XL Eurocombi "Ristimaa Apache" (FIN)
Product number:
306713
Listprice:
69,95 €
New type! Sweden is upgrading, and Herpa tags along. With a new four-axle truck chassis, the Volvo pulls a two-axle trailer via dolly. The box heights were approximated to the Swedish originals to be able to display the model even more authentic. The latest Juha Ristimaa vehicle was the prototype for this model.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ristimaa Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Magma brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 376 x 76 x 36 mm |
| Weight | 134 g |
| Release Date | January/February 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Sweden is upgrading, and Herpa tags along. With a new four-axle truck chassis, the Volvo pulls a two-axle trailer via dolly. The box heights were approximated to the Swedish originals to be able to display the model even more authentic. The latest Juha Ristimaa vehicle was the prototype for this model.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ristimaa Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Magma brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 376 x 76 x 36 mm |
| Weight | 134 g |
| Release Date | January/February 2017 |