Volvo FH Gl. XL curtain canvas semitrailer truck Vögel
Product number:
312486
Listprice:
42,95 €
With a current Volvo anniversary tractor, a model of the freight forwarder Vögel from Bludesch in Austria will once again be released. The Volvo tractor of the “Limited 50 Edition” with its basic white color was excellently designed by the company Vögel in its corporate style.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Vögel Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92.7 g |
| Release Date | November/December 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With a current Volvo anniversary tractor, a model of the freight forwarder Vögel from Bludesch in Austria will once again be released. The Volvo tractor of the “Limited 50 Edition” with its basic white color was excellently designed by the company Vögel in its corporate style.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Vögel Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92.7 g |
| Release Date | November/December 2020 |