Volvo FH Gl. XL curtain canvas semitrailer "Remy Martin / Spedition Land"
Product number:
304504
Listprice:
34,50 €
The forwarder Bernhard Land from Eystrup near Bremen commissioned a demonstration rigid tractor from Volvo Hannover which was utilized for testing purposes with this Remy Martin trailer.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bernhard Land |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90.7 g |
| Release Date | March/April 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Bernhard Land from Eystrup near Bremen commissioned a demonstration rigid tractor from Volvo Hannover which was utilized for testing purposes with this Remy Martin trailer.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bernhard Land |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90.7 g |
| Release Date | March/April 2015 |