Volvo FH Gl. XL curtain canvas semitrailer "Kay Schultz"
Product number:
306980
Listprice:
49,95 €
The original vehicles of the forwarder Kay Schultz from Eggebek attract attention with their special colors. Herpa continues this series with the new Volvo in green metallic.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kay Schultz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90.9 g |
| Release Date | March/April 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The original vehicles of the forwarder Kay Schultz from Eggebek attract attention with their special colors. Herpa continues this series with the new Volvo in green metallic.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kay Schultz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90.9 g |
| Release Date | March/April 2017 |