Volvo FH GL. XL curtain canvas semitrailer "Godelmann fairy tale truck III, Fürmetz"
Product number:
158633
Listprice:
32,50 €
The series of Godelmann fairy tale trucks is continued –with originals as well as Herpa miniature models. The forwarder Fürmetz from Taufkirchen operates the third vehicle of this series, a Volvo FH GL XL.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Godelmann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.5 g |
| Release Date | July/August 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The series of Godelmann fairy tale trucks is continued –with originals as well as Herpa miniature models. The forwarder Fürmetz from Taufkirchen operates the third vehicle of this series, a Volvo FH GL XL.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Godelmann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.5 g |
| Release Date | July/August 2011 |