Volvo FH Gl. XL curtain canvas semitrailer "Coulthard" (GB)
Product number:
306485
Listprice:
44,95 €
The name Coulthard is not only familiar from the Formula 1. The family of the former race driver David Coulthard is alsoactive on the road.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hayton Coulthard Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.4 g |
| Release Date | November/December 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The name Coulthard is not only familiar from the Formula 1. The family of the former race driver David Coulthard is alsoactive on the road.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hayton Coulthard Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.4 g |
| Release Date | November/December 2016 |