Volvo FH Gl. XL curtain canvas EuroCombi "Pabst"
Product number:
301978
Listprice:
36,50 €
One of the EuroCombis trucks being tested in Bavaria is operated by the forwarder Pabst from Gochsheim near Schweinfurt. Herpa realized this Volvo FH Globetrotter as mega-trailer with according volume trailer.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Pabst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 126.5 g |
| Release Date | March/April 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
One of the EuroCombis trucks being tested in Bavaria is operated by the forwarder Pabst from Gochsheim near Schweinfurt. Herpa realized this Volvo FH Globetrotter as mega-trailer with according volume trailer.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Pabst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 126.5 g |
| Release Date | March/April 2013 |