Volvo FH GL. XL container semitrailer "EKB / K-Line"
Product number:
158657
Listprice:
24,50 €
The current Volvo FH Globetrotter XL is presented in the new design of the container logistician EKB. The truck is loaded with a 40 ft. K-Line open top container.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | EKB |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver metallic green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 83 g |
| Release Date | July/August 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The current Volvo FH Globetrotter XL is presented in the new design of the container logistician EKB. The truck is loaded with a 40 ft. K-Line open top container.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | EKB |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver metallic green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 83 g |
| Release Date | July/August 2011 |