Volvo FH Gl. XL container semitrailer „acargo / Hamburg Süd“
Product number:
313803
Listprice:
39,95 €
Once again, Herpa realizes a model of the shipping company Acargo from Hamburg. The Volvo FH is equipped with a ram protection as well as a black lamp bracket, pulling a container chassis on which a Hamburg-Süd container is loaded. This Acargo model also appears in a one-time edition.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93 g |
| Release Date | July/August 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Once again, Herpa realizes a model of the shipping company Acargo from Hamburg. The Volvo FH is equipped with a ram protection as well as a black lamp bracket, pulling a container chassis on which a Hamburg-Süd container is loaded. This Acargo model also appears in a one-time edition.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93 g |
| Release Date | July/August 2021 |