Volvo FH Gl. XL bulk volume trailer "DHL"
Product number:
307888
Listprice:
44,95 €
Herpa releases the current Volvo FH as volume trailer with curtain-canvas superstructures featuring the design of the international logistics company DHL.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DHL |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Ginster yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92.5 g |
| Release Date | September/October 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa releases the current Volvo FH as volume trailer with curtain-canvas superstructures featuring the design of the international logistics company DHL.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DHL |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Ginster yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92.5 g |
| Release Date | September/October 2017 |