Volvo FH Gl. XL bulk silo semitrailer "Simon Gibson" (GB)
Product number:
159920
Listprice:
27,50 €
In England, the forwarder Simon Gibson transports powdered goods. The striking semitrailer is equipped with twopiece chrome rims and features elaborate prints.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Simon Gibson Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74.4 g |
| Release Date | July/August 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In England, the forwarder Simon Gibson transports powdered goods. The striking semitrailer is equipped with twopiece chrome rims and features elaborate prints.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Simon Gibson Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74.4 g |
| Release Date | July/August 2012 |