Volvo FH Gl. XL box semitrailer "SFT / Phil Collins"
Product number:
121859
Listprice:
59,95 €
The Franconia-based forwarder Sascha Fleischmann fulfilled his lifelong dream with his Phil Collins tractor, which is also well-known by Herpa collectors. Now, the company also had a trailer designed with motifs by airbrush artist Jörg Wolke. Herpa collectors can now choose between the entire semitrailer and only the trailer, each in a matching showcase, to combine the already existing tractor with the new Trailer.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Phil Collins SFT |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 260.1 g |
| Release Date | March/April 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Franconia-based forwarder Sascha Fleischmann fulfilled his lifelong dream with his Phil Collins tractor, which is also well-known by Herpa collectors. Now, the company also had a trailer designed with motifs by airbrush artist Jörg Wolke. Herpa collectors can now choose between the entire semitrailer and only the trailer, each in a matching showcase, to combine the already existing tractor with the new Trailer.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Phil Collins SFT |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 260.1 g |
| Release Date | March/April 2018 |