Volvo FH Gl. XL 6x2 rigid tractor "Guldager" (DK)
Product number:
110860
Listprice:
49,95 €
Eric Guldager from Denmark calls his new Volvo tractor “Sweet Eye Candy”. Herpa realized this highlight featuring over 50 individual prints which is delivered in a display box.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Guldager Dänemark |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 70 x 77 mm |
| Weight | 87.4 g |
| Release Date | March/April 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Eric Guldager from Denmark calls his new Volvo tractor “Sweet Eye Candy”. Herpa realized this highlight featuring over 50 individual prints which is delivered in a display box.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Guldager Dänemark |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 70 x 77 mm |
| Weight | 87.4 g |
| Release Date | March/April 2017 |