Volvo FH Gl. XL 6x2 rigid tractor
Product number:
305556
Listprice:
14,95 €
New type! The current Volvo FH Gl. with new chassis and XL cab sans frame paneling is enhancing the Herpa range. The rigid tractor is initially produced with a white driver’s cab.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 37.6 g |
| Release Date | January/February 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The current Volvo FH Gl. with new chassis and XL cab sans frame paneling is enhancing the Herpa range. The rigid tractor is initially produced with a white driver’s cab.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 37.6 g |
| Release Date | January/February 2016 |