Volvo FH Gl. XL 6x2 refrigerated box trailer "H.E.Payne" (GB)
Product number:
306164
Listprice:
44,95 €
The owner of the forwarder is a fan of the brands Scania and Volvo, and he also owns some vintage trucks which he maintains. This vehicle is operated in European traffic, and –contrary to the majority of the fleet – features a white driver’s cab instead of the green one.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | H.E.Payne Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.8 g |
| Release Date | September/October 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The owner of the forwarder is a fan of the brands Scania and Volvo, and he also owns some vintage trucks which he maintains. This vehicle is operated in European traffic, and –contrary to the majority of the fleet – features a white driver’s cab instead of the green one.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | H.E.Payne Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.8 g |
| Release Date | September/October 2016 |