Volvo FH Gl. XL 6x2 refrigerated box "Kinlochbervie" (GB)
Product number:
306614
Listprice:
49,95 €
Kinlochbervie is a small harbor village in the far northwest of Scotland which is also the headquarters of the eponymous fishing company with its own fleet. Next to the elaborate prints the two headlight bars on the grill and above the sun visor are mounted. The sun visor features the logo and a stripe in vehicle Colors.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kinlochbervie Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow green-white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | July/August 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Kinlochbervie is a small harbor village in the far northwest of Scotland which is also the headquarters of the eponymous fishing company with its own fleet. Next to the elaborate prints the two headlight bars on the grill and above the sun visor are mounted. The sun visor features the logo and a stripe in vehicle Colors.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kinlochbervie Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow green-white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | July/August 2017 |