Volvo FH Gl. XL 6 x2 swapcontainer truck trailer „Ingo Dinges“
Product number:
122184
Listprice:
59,95 €
Impressively, Ingo Dinges has staged the acquisition of this three-axle Volvo tractor and has also treated this tractor to an impressive airbrush design by Lothar Bohn. Herpa will deliver this combination with a swap container semitrailer in the familiar display case box.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 150 g |
| Release Date | May/June 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Impressively, Ingo Dinges has staged the acquisition of this three-axle Volvo tractor and has also treated this tractor to an impressive airbrush design by Lothar Bohn. Herpa will deliver this combination with a swap container semitrailer in the familiar display case box.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 150 g |
| Release Date | May/June 2022 |