Volvo FH Gl. XL 6×4 tractor with heavy duty tower
Product number:
312387
Listprice:
21,95 €
The current Volvo tractor with a 6×4 chassis and a heavy-duty tower made by Popp from Nuremberg appeared in the Herpa range for the first time in August 2020. Now, this new combination of elements is also being added to the Herpa range as a solo tractor, initially in red.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45.7 g |
| Release Date | September/October 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The current Volvo tractor with a 6×4 chassis and a heavy-duty tower made by Popp from Nuremberg appeared in the Herpa range for the first time in August 2020. Now, this new combination of elements is also being added to the Herpa range as a solo tractor, initially in red.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45.7 g |
| Release Date | September/October 2020 |