Volvo FH Gl. XL 2020 tank container semitrailer truck „Ingo Dinges“ (Rheinland-Pfalz/Grünstadt)
Product number:
122238
Listprice:
59,95 €
At the end of the year, a brand-new Volvo FH Globetrotter XL tractor of the shipping company Ingo Dinges from Grünstadt, in combination with a container semitrailer, will crown Herpa’s limited-edition releases as a truck highlight. The tractor has once again been designed with an impressive motif by Lothar Bohn.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ingo Dinges |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 249.9 g |
| Release Date | November/December 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
At the end of the year, a brand-new Volvo FH Globetrotter XL tractor of the shipping company Ingo Dinges from Grünstadt, in combination with a container semitrailer, will crown Herpa’s limited-edition releases as a truck highlight. The tractor has once again been designed with an impressive motif by Lothar Bohn.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ingo Dinges |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 249.9 g |
| Release Date | November/December 2022 |