Volvo FH Gl. XL 2020 refrigerated box semitrailer “GESUKO”
Product number:
314497
Listprice:
44,95 €
The new Volvo FH of the current series was also already added to the fleet of the shipping company GESUKO. This new tractor will appear in a one-time edition with a refrigerated semitrailer featuring a redesigned color pallet box.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | January/February 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new Volvo FH of the current series was also already added to the fleet of the shipping company GESUKO. This new tractor will appear in a one-time edition with a refrigerated semitrailer featuring a redesigned color pallet box.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | January/February 2022 |