Volvo FH Gl. XL 2020 refrigerated box semitrailer „Dachser“ (Bayern/Kempten)
Product number:
316019
Listprice:
42,95 €
Since its founding in 1930, Dachser has done many things right. In the meantime, areas of some German inner cities are already being served with zero emissions. But the main business is still the long hauls. In 2021, 25.9 million metric tons of goods were moved worldwide, in 41.1 million consignments. A small part of these shipments also with this latest-generation Volvo FH GL XL.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dachser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | January/February 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Since its founding in 1930, Dachser has done many things right. In the meantime, areas of some German inner cities are already being served with zero emissions. But the main business is still the long hauls. In 2021, 25.9 million metric tons of goods were moved worldwide, in 41.1 million consignments. A small part of these shipments also with this latest-generation Volvo FH GL XL.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dachser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | January/February 2023 |