Volvo FH Gl. XL 2020 extended equipment tractor, red
Product number:
313377
Listprice:
16,95 €
The new Volvo FH Gl. XL tractor with its enhanced configuration is characterized by the radiator grille and the panel below the windshield in body color. The bumper, however, is also gray in this version.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | May/June 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new Volvo FH Gl. XL tractor with its enhanced configuration is characterized by the radiator grille and the panel below the windshield in body color. The bumper, however, is also gray in this version.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | May/June 2021 |