Volvo FH Gl. XL 2020 container semitrailer truck „Acargo/Hamburg Süd“
Product number:
316347
Listprice:
46,95 €
The series of models of the Hamburg container hauler Acargo continues with this brand new Volvo tractor, which fits seamlessly into the series. This tractor features a woman's silhoutte on the side, pulling heavily on a Hamburg city partill. This container semitrailer hauls a prototypical 40ft container from Hamburg Süd and comes in a limited edition.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | acargo |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | orange / yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Production date | June 2023 |
| Release Date | May/June 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The series of models of the Hamburg container hauler Acargo continues with this brand new Volvo tractor, which fits seamlessly into the series. This tractor features a woman's silhoutte on the side, pulling heavily on a Hamburg city partill. This container semitrailer hauls a prototypical 40ft container from Hamburg Süd and comes in a limited edition.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | acargo |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | orange / yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Production date | June 2023 |
| Release Date | May/June 2023 |