Volvo FH Gl. XL 2020 container semitrailer "Kollmeyer/Beacon" (Nordrhein-Westfalen/Bielefeld)
Product number:
316279
Listprice:
46,95 €
Kollmeyer Transport GmbH is represented for the first time in the Herpa new releases with this Volvo FH Gl. XL. The container trailer in house colors carries a 40ft container from Beacon, a company that is meanwhile integrated into CAI International. Kollmeyer's company history goes back to 1896 when the parent company was founded under the name August Pannhorst Fuhrunternehmen, as a horse-drawn carriage company. In 1986, Dirk Kollmeyer (oldest son of a native Pannhorst daughter) bought a truck and went into business for himself under the company name Dirk Kollmeyer Transporte. In 2021, Henrik Kollmeyer joined his parents' business, forming the 5th generation in the company.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | May/June 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Kollmeyer Transport GmbH is represented for the first time in the Herpa new releases with this Volvo FH Gl. XL. The container trailer in house colors carries a 40ft container from Beacon, a company that is meanwhile integrated into CAI International. Kollmeyer's company history goes back to 1896 when the parent company was founded under the name August Pannhorst Fuhrunternehmen, as a horse-drawn carriage company. In 1986, Dirk Kollmeyer (oldest son of a native Pannhorst daughter) bought a truck and went into business for himself under the company name Dirk Kollmeyer Transporte. In 2021, Henrik Kollmeyer joined his parents' business, forming the 5th generation in the company.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | May/June 2023 |