Volvo FH Gl. XL 2020 container semitrailer 10 years Acargo / 45 ft. EKOL 4.0
Product number:
315364
Listprice:
44,95 €
For ten years now, the Hamburg-based company Acargo has been active in the transport business. To mark the occasion, entrepreneur Marko Ruttkowski had a new Volvo tractor unit appropriately designed, which Herpa is also offering in its anniversary year as a miniature model with a 20-ft. Maersk rainbow container as a unique production run.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80 g |
| Release Date | July/August 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For ten years now, the Hamburg-based company Acargo has been active in the transport business. To mark the occasion, entrepreneur Marko Ruttkowski had a new Volvo tractor unit appropriately designed, which Herpa is also offering in its anniversary year as a miniature model with a 20-ft. Maersk rainbow container as a unique production run.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80 g |
| Release Date | July/August 2022 |