Volvo FH Gl. swapcontainer semitrailer "Talke"
Product number:
304016
Listprice:
29,50 €
The forwarder Alfred Talke from Hürth too, already operates many Volvo rigid tractors. The Herpa rigid tractor pulls a container chassis with a swap container for the world-wide operating company.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alfred Talke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 72.2 g |
| Release Date | November/December 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Alfred Talke from Hürth too, already operates many Volvo rigid tractors. The Herpa rigid tractor pulls a container chassis with a swap container for the world-wide operating company.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alfred Talke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 72.2 g |
| Release Date | November/December 2014 |