Volvo FH Gl. swapcontainer semitrailer "Haanpaa" (SF)
Product number:
303705
Listprice:
32,50 €
The originally finnish transport company Haanpaaalso maintains subsidiaries in Holland and Germany. Currently, a new Volvo FH Globetrotter with container trailer and a 20 ft. swap container is released.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Haanpaa Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 72.8 g |
| Release Date | July/August 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The originally finnish transport company Haanpaaalso maintains subsidiaries in Holland and Germany. Currently, a new Volvo FH Globetrotter with container trailer and a 20 ft. swap container is released.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Haanpaa Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 72.8 g |
| Release Date | July/August 2014 |