Volvo FH Gl. Stöffelliner semitrailer Hilker Friesoythe
Product number:
122085
Listprice:
59,95 €
Hilker, a company based in Friesoythe in Lower Saxony, Germany, has had a Volvo FH Globetrotter with a dump trailer designed by Roland Just. The elaborate vehicle has been completely airbrushed. Herpa realized this beautiful vehicle as a truck highlight in the well-known display case.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hilker Friesoythe |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 249.9 g |
| Release Date | September/October 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Hilker, a company based in Friesoythe in Lower Saxony, Germany, has had a Volvo FH Globetrotter with a dump trailer designed by Roland Just. The elaborate vehicle has been completely airbrushed. Herpa realized this beautiful vehicle as a truck highlight in the well-known display case.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hilker Friesoythe |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 249.9 g |
| Release Date | September/October 2020 |