Volvo FH Gl. Stöffel-Liner truck semitrailer "Ernst Franke"
Product number:
306102
Listprice:
44,95 €
The forwarder Ernst Franke from Hannover is specializing in transports for the construction industry. The scantily dressed ladies on the sides of many of the trucks are often eyecatchers – especially for the male customers.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ernst Franke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74.8 g |
| Release Date | July/August 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Ernst Franke from Hannover is specializing in transports for the construction industry. The scantily dressed ladies on the sides of many of the trucks are often eyecatchers – especially for the male customers.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ernst Franke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74.8 g |
| Release Date | July/August 2016 |