Volvo FH Gl. silo semitrailer truck "Kleinwächter"
Product number:
307086
Listprice:
44,95 €
Nearly 30 years ago, Herpa released the first models of the forwarder Kleinwächter from Hallenberg in the Sauerland region. We release the current Volvo tractor pulling a 60 cubic meters silo trailer in company design.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kleinwächter |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Turquoise |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86 g |
| Release Date | March/April 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Nearly 30 years ago, Herpa released the first models of the forwarder Kleinwächter from Hallenberg in the Sauerland region. We release the current Volvo tractor pulling a 60 cubic meters silo trailer in company design.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kleinwächter |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Turquoise |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86 g |
| Release Date | March/April 2017 |