Volvo FH Gl. silo semitrailer "ASM Transporte", PC
Product number:
121712
Listprice:
59,95 €
New type! Walter Rosner had the task to fulfill the lifelong dream of the transport company Andreas Schedler-Mergel, based in Schwabegg near Augsburg. The silo semitrailer was entirely designed with motifs from home - from the family to the local church. In February 2016, the vehicle was delivered to the company and is now promptly released as limited edition Truck-Highlight. The vehicle premieres a new closed U-protector on the trailer.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ASM Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 254.3 g |
| Release Date | July/August 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Walter Rosner had the task to fulfill the lifelong dream of the transport company Andreas Schedler-Mergel, based in Schwabegg near Augsburg. The silo semitrailer was entirely designed with motifs from home - from the family to the local church. In February 2016, the vehicle was delivered to the company and is now promptly released as limited edition Truck-Highlight. The vehicle premieres a new closed U-protector on the trailer.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ASM Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 254.3 g |
| Release Date | July/August 2016 |