Volvo FH Gl. low boy semitrailer with Goldhofer Powerpack "Max Bögl"
Product number:
306133
Listprice:
59,95 €
The Goldhofer Powerpack arrives as load at the buildingsite before – combined with the center lines - it becomes a self-propelled vehicle for narrow maneuvering. Due to Herpa’s plug design it can also easily be converted in the 1/87 scale.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Bögl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Melon |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 76 x 50 mm |
| Weight | 146.5 g |
| Release Date | September/October 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Goldhofer Powerpack arrives as load at the buildingsite before – combined with the center lines - it becomes a self-propelled vehicle for narrow maneuvering. Due to Herpa’s plug design it can also easily be converted in the 1/87 scale.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Bögl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Melon |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 76 x 50 mm |
| Weight | 146.5 g |
| Release Date | September/October 2016 |