Volvo FH Gl. LNG curtainside canvas semitrailer „F.A.Kruse“
Product number:
313407
Listprice:
42,95 €
With a Volvo FH Globetrotter tractor with an LNG gas tank, Herpa is once again releasing a gas-powered semitrailer truck based on an original. Friedrich A. Kruse provides this original, which also has the gas tank painted in red.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | May/June 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With a Volvo FH Globetrotter tractor with an LNG gas tank, Herpa is once again releasing a gas-powered semitrailer truck based on an original. Friedrich A. Kruse provides this original, which also has the gas tank painted in red.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | May/June 2021 |