Volvo FH Gl. interchangeable box trailer "UPS"
Product number:
308823
Listprice:
39,95 €
The typical UPS-color "Pullman brown" actually stems from the Pullman railway in the USA, where brown wagons with the yellow writing represented quality and luxury. The swap-body features folding support stands.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | UPS |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.8 g |
| Release Date | May/June 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The typical UPS-color "Pullman brown" actually stems from the Pullman railway in the USA, where brown wagons with the yellow writing represented quality and luxury. The swap-body features folding support stands.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | UPS |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.8 g |
| Release Date | May/June 2018 |