Volvo FH Gl. interchangeable box trailer "Spedition Garbe"
Product number:
306997
Listprice:
44,95 €
A vehicle of the forwarder Garbe from Hamburg is released with a swap body with integrated cooling unit and a trailer with fixed refrigerated superstructure.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Garbe |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92.6 g |
| Release Date | March/April 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A vehicle of the forwarder Garbe from Hamburg is released with a swap body with integrated cooling unit and a trailer with fixed refrigerated superstructure.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Garbe |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92.6 g |
| Release Date | March/April 2017 |