Volvo FH Gl. Goldhofer low boy semitrailer „Heermann / Gescher“
Product number:
313278
Listprice:
42,95 €
The demolition company Heermann is based and active in Gescher in the Münsterland region of Westphalia. The fleet in the truck sector consists mainly of Volvo and MAN vehicles. To begin with, a Volvo tractor unit with the low-body trailer, which is new at Herpa, will be realized. The series of vehicles will be further extended in the future every now and then.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 67.8 g |
| Release Date | May/June 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The demolition company Heermann is based and active in Gescher in the Münsterland region of Westphalia. The fleet in the truck sector consists mainly of Volvo and MAN vehicles. To begin with, a Volvo tractor unit with the low-body trailer, which is new at Herpa, will be realized. The series of vehicles will be further extended in the future every now and then.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 67.8 g |
| Release Date | May/June 2021 |