Volvo FH Gl. flat truck with container and crane and Goldhofer TU3 with fork lift „Wallek & Geser“
Product number:
312769
Listprice:
69,95 €
Wallek und Geser from Garching near Munich focuses on special transports, and provides the original model for this model combination. The Volvo equipped with a flatbed with a rear loading crane carries a construction container, the Goldhofer TU3 trailer is carrying a forklift.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 110.1 g |
| Release Date | January/February 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Wallek und Geser from Garching near Munich focuses on special transports, and provides the original model for this model combination. The Volvo equipped with a flatbed with a rear loading crane carries a construction container, the Goldhofer TU3 trailer is carrying a forklift.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 110.1 g |
| Release Date | January/February 2021 |