Volvo FH Gl. Eurocombi "Mäkelä" (FIN)
Product number:
307802
Listprice:
69,95 €
Mäkelä from Sweden calls its new supertruck "Ace of Spades" - an impressive unit with its four-axle Volvo FH tractor and the three-axle trailer pulled via dolly. More than sixty print processes are required to realize this model.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mäkelä Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 36 mm |
| Weight | 134 g |
| Release Date | September/October 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Mäkelä from Sweden calls its new supertruck "Ace of Spades" - an impressive unit with its four-axle Volvo FH tractor and the three-axle trailer pulled via dolly. More than sixty print processes are required to realize this model.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mäkelä Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 36 mm |
| Weight | 134 g |
| Release Date | September/October 2017 |