Volvo FH Gl. curtain canvas trailer "Fulda"
Product number:
159838
Listprice:
39,50 €
The tire manufacturer Fulda has elaborately designed vehicles of some authorized forwarders as mobile advertising spaces. The Volvo trailer as well as the current Mercedes-Benz Sprinter and Mercedes-Benz Actros were kept all black and feature the new Gummiwerke Fulda slogan.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fulda |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.9 g |
| Release Date | May/June 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The tire manufacturer Fulda has elaborately designed vehicles of some authorized forwarders as mobile advertising spaces. The Volvo trailer as well as the current Mercedes-Benz Sprinter and Mercedes-Benz Actros were kept all black and feature the new Gummiwerke Fulda slogan.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fulda |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.9 g |
| Release Date | May/June 2012 |