Volvo FH Gl. curtain canvas semitrailer with forklift "Reinert Logistics"
Product number:
308465
Listprice:
44,95 €
The forwarder Reinert from Schleife operates morethan 750 unites Europe-wide. Herpa premieres a Volvo FH with curtain-canvas trailer and truck-mounted forklift in the rear.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Reinert Logistics |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75.3 g |
| Release Date | March/April 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Reinert from Schleife operates morethan 750 unites Europe-wide. Herpa premieres a Volvo FH with curtain-canvas trailer and truck-mounted forklift in the rear.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Reinert Logistics |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75.3 g |
| Release Date | March/April 2018 |