Volvo FH Gl. container trailer "P. Schartau Transporte"
Product number:
308571
Listprice:
39,95 €
The latest vehicle of the transport company Schartau from Dörpstedt near Rendsburg is released loaded with two large roll-off troughs. The company purchased the tractor in 2017.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | P. Schartau Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.5 g |
| Release Date | March/April 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The latest vehicle of the transport company Schartau from Dörpstedt near Rendsburg is released loaded with two large roll-off troughs. The company purchased the tractor in 2017.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | P. Schartau Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.5 g |
| Release Date | March/April 2018 |