Volvo FH Gl. container semitrailer "EKB Container Logistik / CMA / CGM"
Product number:
305440
Listprice:
36,50 €
Loaded with a 40ft Hamburg-Süd container, we once again release a model of the forwarder EKB Container Logistik. The silver rigid tractor features the familiar green design.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | EKB |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver / green-blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84.8 g |
| Release Date | November/December 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Loaded with a 40ft Hamburg-Süd container, we once again release a model of the forwarder EKB Container Logistik. The silver rigid tractor features the familiar green design.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | EKB |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver / green-blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84.8 g |
| Release Date | November/December 2015 |