Volvo FH Gl. bulk truck and Trailer "Matthiessen Logistik"
Product number:
310130
Listprice:
49,95 €
The four-axle Volvo FH Gl. of the shipping company Matthiessen from the district of Dithmarschen in Schleswig-Holstein is loaded with two silos. To realize the model, the Herpa designers carried out the necessary modifications to the Volvo chassis.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Matthiessen Logistik baumit |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80 g |
| Release Date | May/June 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The four-axle Volvo FH Gl. of the shipping company Matthiessen from the district of Dithmarschen in Schleswig-Holstein is loaded with two silos. To realize the model, the Herpa designers carried out the necessary modifications to the Volvo chassis.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Matthiessen Logistik baumit |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80 g |
| Release Date | May/June 2019 |