Volvo FH Gl. bulk silo semitraler "Melmer" (A)
Product number:
304771
Listprice:
36,50 €
The forwarder Silo Melmer has been operating the first new Volvo since 2014. The blue rigid tractor is delivered authentically with an udder silo trailer and two-part chrome rims.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Light blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 65 g |
| Release Date | July/August 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Silo Melmer has been operating the first new Volvo since 2014. The blue rigid tractor is delivered authentically with an udder silo trailer and two-part chrome rims.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Light blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 65 g |
| Release Date | July/August 2015 |