Volvo FH Gl. 6x4 low boy semitrailer with bulldozer „Kutter“
Product number:
312981
Listprice:
69,95 €
The fleet of the Memmingen-based company Kutter is a virtually inexhaustible source when it comes to realizing vehicles and construction machines as Herpa models. Currently, a Volvo FH tractor unit is being realized with a Goldhofer low-bed trailer, which is loaded with a bulldozer.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 50 mm |
| Weight | 122 g |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fleet of the Memmingen-based company Kutter is a virtually inexhaustible source when it comes to realizing vehicles and construction machines as Herpa models. Currently, a Volvo FH tractor unit is being realized with a Goldhofer low-bed trailer, which is loaded with a bulldozer.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 50 mm |
| Weight | 122 g |
| Release Date | March/April 2021 |