Volvo FH Gl. 6x2 volume semitrailer "Vögel" (A)
Product number:
308144
Listprice:
44,95 €
The forwarder Vögel from Bludesch in Austria provided the prototype for a Herpa miniature model. The current three-axle Volvo featuring a striking design pulls a five-axle Meusburger volume trailer. The voluminous pair is released as one-time edition.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Vögel Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 91.5 g |
| Release Date | November/December 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Vögel from Bludesch in Austria provided the prototype for a Herpa miniature model. The current three-axle Volvo featuring a striking design pulls a five-axle Meusburger volume trailer. The voluminous pair is released as one-time edition.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Vögel Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 91.5 g |
| Release Date | November/December 2017 |